YouTube Telif Hakkı Nedir? Teliften Korunma Yöntemleri

sirdogukan

olwα.ɴeт
Üyelik Tarihi
5 Aralık 2020
Mesajlar
298
Beğeniler
0
Puanı
3
Ticaret: 0 / 0 / 0
Türkiye’de internette telif hakları kapsamlı ve aşılması zor bir konudur. Çünkü içeriklerin insanlar tarafından beğenilip internette yayılma süreci uzun sürmüyor. Bir içeriğin kopyalanması, milyonlara ulaşması çok kolay ve gerçeğinden ayırt etmek zorlaşıyor. Durum böyle olunca kişi telif haklarını koruma yoluna gitmek zorunda kalıyor. YouTube gibi online video platformunda da telif hakları konusunda dikkatli olunması gerekiyor. Fikir ve emeğinizi korumak adına bilmeniz gerekenler çok basit. Siz de telif hakkı ihlali yapmadan kanalınızı geliştirmek için bu 8 maddeyi dikkate almalısınız.

#1 Dikkat engel var!

YouTube üzerinden bir başkasının videosunu kendiniz üretmiş gibi paylaştığınızda, hak sahibi videonun korunmasını istediyse uyarı gelecektir. Bunların tekrarlanması durumunda kanalınız kapatılır. Bu nedenle başkalarının videolarını kendinize mal etmeyin.

#2 Görüntüler orijinal olmalı

Toplama görüntüleri birleştirip video haline getirmekten kaçınmalısınız. Bu durumda kanalınız yine kapanma riskiyle karşı karşıya demektir. Bu nedenle görüntülerin herkesin paylaşması için uygun olup olmadığına dikkat edin.

#3 Gizlilik bir yere telif hakkı bir yere

Telif hakkı ve gizlilik birbiriyle karıştırılmamalıdır. Görüntünüz ya da sesiniz gizli olarak kaydedilip yayınlandığında bunu gizlilik ihlali olarak bildirmelisiniz. Telif hakları fikir ve ürün hırsızlığına girer.

#4 Spam’a dikkat edin!

Bir kullanıcı spam gibi görünen bir yorum yaparsa kanalda veya videoda mavi bir banner görünür, Bu yorumlar incelenebilir, onaylanabilir veya silinebilir.

YouTube spama karşı çok dikkatli davranır.

#5 Kazanmak için yaratın!

YouTube üzerinden bir içerik paylaştığınızda şarkı ya da oyun gibi, eğer üreten kişi video üzerinde hak talep etmiş ise videonun content id politikasına göre geliri direkt olarak sahibine gidebilir. Size hiç bir gelir getirmeyebilir.

YouTube üzerinden gelir elde etmek ve yaratıcı işler ortaya koymak istiyorsanız, fikrinize ve emeğinize sahip çıkmanız gerekmektedir.Youtube-ile-Maksimum-Kazanç-Stratejileri

#6 Müzikleriniz telif hakkına dikkat edin.

Videolarda kullanılan müzikler izin alınıp videonun içerisine konulmalıdır. Telif hakkı müzikte de ortaya çıkar. Ünlü isimlerin şarkılarını kullanmaktan kaçınılmalı, telif hakkı ihlali olmayan müziklerden yararlanılmalıdır. Bu noktada YouTube’un müzik kütüphanesinden ücretsiz müziklere ulaşabilirsiniz. (youtube.com/audiolibrary)

#7 Content ID uyarılarına çok dikkat edin.

Content ID uyarısı almaktan kaçının. Haklarınız elinizden alınır. Örneğin canlı yayın yasağıyla karşılaşabilirsiniz.

#8 Oyun oynarken müzik dinlemeye ara verin.

Oyun videosu yaparken müzik dinliyorsanız kapatılmalıdır. Dinlediğiniz müzik Claim’e takılabilir ve o videodan para kazanmanız hak talebinde bulunulan müziğin politikasına göre engellenebilir.
 
Üst Alt