YouTube Ne Zaman Kuruldu?

sirdogukan

olwα.ɴeт
Üyelik Tarihi
5 Aralık 2020
Mesajlar
298
Beğeniler
0
Puanı
3
Ticaret: 0 / 0 / 0
YouTube kurulduğu zamandan bu zamana kadar varlığını sürdürmektedir. Hatta günümüzde aşırı derecede bu platformda para kazananlar ve zengin olanlar olduğu için herkes bu siteyi merak etmektedir. Herkesin özgürce bir şeyler paylaşıp video üretebileceği YouTube ne zaman kuruldu merak edilmektedir.

YOUTUBE’UN KURULUŞ ÖYKÜSÜ VE KISA TARİHİ

Hemen hemen her gün internette onlarca video izliyoruz. Müzik dinlemek, video izlemek istediğimizde hemen, dünyanın en büyük video paylaşım sitesi olan YouTube’a başvuruyoruz. Bir tıkla, istediğimize hemen ulaşıyoruz. Peki, vazgeçemediğimiz paylaşım sitesi Youtube’la ne zaman tanıştık?

YOUTUBE’UN KURULUŞU

YouTube’un kuruluş hikayesi Google’ınkine benziyor. Steve Chen ve Chad Hurley isimli iki genç 2005 yılı Şubat ayında YouTube’u kurdu. Youtube 1.5 yıllık sürede milyar dolarlık bir şirket oldu. Kredi kartı alışveriş sitesi PayPal’da birlikte çalışan Steve Chen ve Chad Hurley isimli iki genç, 2005 yılının Ocak ayında garaj ofislerinde, bir ev partisinde çektikleri fotoğrafları ve video dosyalarını arkadaşlarıyla paylaşmak istedi. Büyüklükleri nedeniyle, videoları e-posta ile göndermekte zorluk çeken ikili, dosyaları paylaşmak için daha iyi bir yöntem bulmak üzere kolları sıvadı ve 2005 yılının şubat ayında Youtube’u kurdu. Parasal sorunlar nedeni ile ilk video 23 Nisan 2005’te Jawed Karim tarafından yüklendi.

GOOGLE TARAFINDAN SATIN ALINMASI

YouTube, 9 Ekim 2006 tarihinde Google tarafından 1.65 milyar dolara satın alındı. Bu, Google tarihindeki en büyük satın alımlardan biridir. Çalışma prensibi Google tarafından düzenlenerek daha uygun bir site haline getirilen Youtube, daha çok kişiye ulaştı ve tanındı. ingilizce adıyla “broadcast yourself” yani “kendini yayınla” sloganıyla yola çıkan Youtube bugün dünyada en çok tıklanan paylaşım sitesi.

YOUTUBE’UN EN ÇOK İZLENEN VİDEOSU

Youtube’da en fazla izlenen video ise 15 Temmuz 2012 tarihinde eklenen ve 19 Eylül 2014 tarihinde 2.1 milyara yakın izlenme sayısına ulaşan PSY – “Gangnam Style” videosudur. Albümlerin satmadığı bu devirde, artık sanatçıların şarkıları, video klipleri Youtube’dan dinleniyor, izleniyor. Televizyon kanallarında yayınlanan dizilerin tekrarları, filmlerin fragmanları Youtube’da yayınlanıyor. Çektiğiniz bir video yüklediğiniz Youtube’da milyonlarca kişiye ulaşabiliyor. Kullanıcılar tarafından YouTube’a günlük yaklaşık 65.000 adet yeni video klip ekleniyor ve 100 milyona yakın video klip izleniyor. Kullanım koşullarına uymayan video klipler kullanıcıların bildirimleri ile YouTube yetkilileri tarafından incelenerek siliniyor. YouTube üyeleri izledikleri video klipleri değerlendirip not verebilmekte ve ayrıca izledikleri video klip hakkında yorum yazabilmektedir. YouTube’dan sonra çok sayıda video paylaşım sitesi çıksa da televizyondan daha çok vakit geçirdiğimiz YouTube’dan kullanıcıların kolay kolay vazgeçeceğe benzemiyor. YouTube’un kuruluşunu anlatan bir karikatür her şeyi özetliyor aslında. Umut Sarıkaya imzalı Youtube’un kuruluşu karikatürü.


Kendi Videolarını Paylaşmak İstediler

YouTube Nasıl Kuruldu? 1PayPal’da beraber çalışan Chen ve Hurvey, 2005 yılının Ocak ayında ev partisinde çekmiş oldukları fotoğraf ve videoları paylaşmak istedi. Fakat video ve fotoğrafların boyutlarının büyük olması onlara zorluk yaşattı. Bunun üzerine iki arkadaş buna bir çözüm yolu bulmak istedi. Ve büyük boyutlu dosyaların paylaşımına imkân veren bir çözüm üretme yoluna gittiler. Ardından Mayıs ayında ilk test videosunu yayına sokan YouTube.com, tam anlamıyla Aralık ayında yayınına başlamış oldu.

YouTube’un hikayesi aslında bazı zorluklar ve engeller de içeriyor. Proje ilk kez yayına başladığında işler kötü gitti. Hatta iflas etme eşiğindeyken yeni geliştirmelerle birlikte canlandı. Hatta ilk yatırım da beklenenden çok daha erken geldi. Çok sonraları da günde ortalama 100 milyon kısa video izlenen bir platform oldu.

Kurulduğu Yıl Yatırım Aldı

YouTube ilk aylarında yalnızca girişimci finansmanıyla ilerliyordu. Aynı yıl Sequoia Capital şirketinden 11,5 milyon dolar yatırım aldı. 2006 yılında ise Google tarafından 1,65 milyar dolar karşılığında satın alındı. Şu an Google tarafından faaliyetlerine devam eden YouTube’un ofisi Kaliforniya’dadır.

Google, YouTube platformu için kendi misyonlarına uygun olduğu için satın aldığını, fakat anlaşma doğrultusunda YouTube’un bağımsız bir marka olduğunu ifade etmiştir. Ayrıca anlaşma gereği YouTube çalışan 67 elemanının ve şirket kurucularının da şirkette çalışmaları konusunda anlaşmaya varmıştır.

Google ile güçlerini bir anlaşma çerçevesinde birleştiren YouTube, şirketlerin kendi içerisinde farklı dağıtım anlaşmaları kabul etmesine imkân sağlıyor. Bu şekilde YouTube kendisini geliştirebilecek anlaşmalara Google sayesinde adım atabilecek.

Son olarak, YouTube’daki ilk videonun sitenin ortak kurucularından Jawed Karim’in San Diego Hayvanat Bahçesi’nde çekip paylaştığı ‘Me at The Zoo’ isimli video olduğunu da ekleyelim. Merak edip henüz izlememiş olanlar için hemen paylaşalım.
 
Üst Alt