WhatsApp ve Facebook Messenger Arasındaki Fark

sirdogukan

olwα.ɴeт
Üyelik Tarihi
5 Aralık 2020
Mesajlar
298
Beğeniler
0
Puanı
3
Ticaret: 0 / 0 / 0
Sosyal medyayı çok sık kullanan biriyseniz, telefonunuzda WhatsApp veya Facebook Messenger muhtemelen vardır. Özellikle Whatsapp akıllı telefonlarda olmazsa olmaz durumunda. Mesajlaşma uygulamalarının popülaritesi, sosyal medyayı bile geride bırakarak muazzam bir şekilde büyüdü. WhatsApp ve Facebook Messenger şüphesiz, dünyanın herhangi bir köşesinden arkadaşlarımızla bağlantı kurmamıza yardımcı olan en popüler mesajlaşma uygulamalarıdır.
WhatsApp nedir?
WhatsApp bağımsız bir mesajlaşma uygulaması ve Facebook’a ait bir VoIP hizmetidir. Bu, 1,5 milyarın üzerinde bir kullanıcı tabanı ile dünyanın en popüler mobil mesajlaşma uygulamasıdır.
Günlük veri limitinizi aşmadığınız veya ücretsiz bir Wi-Fi ağına bağlandığınız sürece Android ve diğer akıllı telefonlarda ücretsiz uygulamadır. Fotoğraf ve video göndermenin yanı sıra nerede olursanız olun her zaman ve her yerde ücretsiz sesli ve görüntülü arama olanağı sağlar.
Facebook Messenger nedir?
Messenger, yine Facebook tarafından işletilen bağımsız bir mesajlaşma uygulamasıdır. Bu, bağımsız olarak çalışan ancak kullanıcıların Facebook hesaplarını başarılı bir şekilde doğruladıktan sonra giriş yapabilmeleri için bir Facebook girişine ihtiyaç duyar. WhatsApp’ın tersine, Messenger’ın bir seferde kaç fotoğraf gönderebileceğiniz konusunda bir sınırı yoktur.

WhatsApp ve Facebook Messenger arasındaki fark

WhatsApp ve Facebook Messenger’ın Temelleri

WhatsApp ücretsiz, mesajlaşma uygulaması ve Facebook’a ait VoIP hizmetidir. Sosyal medya devi, şirketin mobil mesajlaşma hizmetini WhatsApp’ı 19 milyar dolarlık bir anlaşmada satın almasının ardından bugüne kadarki en büyük satın alma işlemini gerçekleştirdi. Bağımsız bir platform olan WhatsApp’ın aksine, Messenger bağımsız bir uygulama değildir ve başlamak için bir Facebook girişine ihtiyaç duyar.
Fotoğraflar ve Videolar WhatsApp ve Facebook Messenger’da
Her iki mesajlaşma uygulaması da, fotoğraflarınızı hemen gönderir veya kamera ruloları kullanır ve bunları arkadaşlarınızla ve ailenizle anında paylaşır. Ancak, Facebook Messenger’ın WhatsApp üzerinden küçük bir ayrıntı vardır; WhatsApp’da bir seferde en fazla 10 fotoğraf gönderebilirsiniz. Öte yandan Facebook Messenger’ın, uygulamayı kullanarak bir seferde kaç fotoğrafın gönderilebileceği konusunda herhangi bir sınırlaması yoktur.
WhatsApp ve Facebook Messenger için Bant Genişliği
İki mesajlaşma uygulaması arasındaki temel farklardan biri, WhatsApp’ın Messenger’ın bağlanabilmesi için nispeten daha az bant genişliği ve işlev görmesi için küçük bir yapılandırma gerektirmesidir. Sadece 8 ile 64 kbps bant genişliği arasında işlev gerektirir. Zayıf bir Wi-Fi sinyali algılarsa, kullanıcıların sorunsuz bir deneyim için mobil verilere geçmelerini ister. Facebook Messenger, uygulamayı kullanmaya başlamadığınız zamanlarda bile başlatma ve arka planda çalışma eğilimi gösteren ağır bir uygulamadır. Sonuç olarak, çok fazla veri tüketir ve sinyal gücüne bakılmaksızın mesaj göndermeye devam eder.
WhatsApp ve Facebook Messenger’da yer alan gizlilik
WhatsApp’daki gizlilik ayarları, herhangi bir kullanıcının varsayılan olarak “son görüldüğü” durumunu, profil fotoğrafını ve Okundu bilgisini görüntülemesine izin verir. Bu gizlilik ayarlarını kendi tercihlerinize göre değiştirebilirsiniz, böylece rehber listenizdeki kişiler en son görüldüğü durumu görebilir veya göremez. WhatsApp’a gönderdiğiniz her şey şifrelenir, yani mesajlar varsayılan olarak uçtan uca şifreleme ile korunur. Gizlilik, her zaman WhatsApp için temel özellik olmuştur. Facebook Messengerda bunu yapmak için şifrelemeyi etkinleştirmeniz gerekiyor.
WhatsApp ve Facebook Messenger’daki özellikler
Her iki mesajlaşma uygulaması da tek bir dokunuşla ses ve görüntülü görüşme, harika kullanıcı arayüzü, kullanım kolaylığı, anlık görüntü ve video paylaşımı ve daha fazlası gibi aynı derecede ilgi çekici özelliklerle doludur. Ancak, WhatsApp, kişileri paylaşma ve kişi güncellemelerini konum bilgisi gönderme, belge paylaşma ve kullanıcı adı ve parola olmaksızın daha kolay giriş yapma gibi geniş bir özellik portföyüne sahip, daha zengin özellikli bir mesajlaşma istemcisidir. Sadece telefon numaranızı girmeniz yeterlidir. Messenger, Facebook Arkadaşlar listenizde olmayan ve uygulamanın yüklü olduğu kişileri eklemenizi sağlar. Whatsapp , rehberinizi paylaşmanıza olanak tanır. Messenger, rehberi paylaşmanıza izin vermez.
 
Üst Alt