USB Type-C Nedir?

sdkbyrm

olwα.ɴeт
Üyelik Tarihi
23 Aralık 2020
Mesajlar
813
Beğeniler
1
Puanı
3
Ticaret: 0 / 0 / 0
ayrac.jpg

USB Type-C'yi Kim Geliştirdi ?

Apple'ın yeni Macbook modellerinde kullanmaya başlaması ile son günlerde adını sık duyar hale geldiğimiz USB Type-C her ne kadar çoğu kişi Apple tarafından bulunan bir tekolojoi olduğunu düşünce de aslında bu teknoloji USB 3.0 Promoter Group tarafından geliştirilmiştir.

USB Type-C Nedir ?

USB Type-C aslında genel itibari ile all-in-one bir bağlantı türüdür. Yani farklı türden bağlantıların (USB, DisplayPort, HDMI, VGA, DVI, Power...) bağlantılarının tek port üzerinden yüksek hızda gerçekleşmesini sağlar. Tabiki günümüz şartları ile bunun için çoklayıcı ve dönüştürücülerden faydalanmak gerekiyor.


USB Type-C'nin diğer güzel yanlarından birisi ise Apple'ın Lightning kablolarında olduğu gibi ters-düz muhabbetinin bulunmaması yani her iki yöndede cihazlara takılıp kullanılabilmesidir.


USB Type-C Ne Kadar Hızlı ?

USB Type-C USB 3.1 olarak da bilinmekte olup selefi olan USB 3.0'ın hızı olan 5Gbps'i ikiye katlayarak 10Gbps hızlarına ulaşmaktadır.


Sonuç

Önümüzdeki bikaç yıl içerisinde bu teknolojinin yaygınlaşıp evrensel bir hale gelmesi bekleniyor. Bu da bize HDMI kablosu alma, VGA kablosu ile uğraşma veya şarj aletimizi kaybettiğimizde sağa sola iPhone uyumlu şarj aletiniz var mı diye sorma gibi bütün dert ve sıkıntılardan kurtaracaktır. Çünkü USB Type-C evrenselleştiğinde artık tek bir bağlantı portu ve kablosu çeşidi olacaktır ve bu da oldukça büyük bir kolaylık sağlayacaktır.
 
Üst Alt