SQL SERVER View (Görünüm) Oluşturma

sdkbyrm

olwα.ɴeт
Üyelik Tarihi
23 Aralık 2020
Mesajlar
813
Beğeniler
1
Puanı
3
Ticaret: 0 / 0 / 0
View‘ler sorguları basitleştirmek, erişim izinlerini düzenlemek, farklı sunuculardaki eşdeğer verileri karşılaştırmak veya bazı durumlarda sorgu süresini kısaltmak için kullanılan, gerçekte olmayan Select ifadeleri ile tanımlanmış sanal tablolardır. İçerisinde veri bulunmaz. Sadece tabloların görünümleridir. Kullanıcıların bazı kritik tabloların sadece belli sütunlarını veya satırlarını göstermesi gerektiği durumlarda kullanılabilir.
Bir View‘ in verileri çektiği gerçek tabloya base table (temel tablo) denir. Bir view temel tablonun tüm sütunlarını ya da bazı sütunlarını kapsayabileceği gibi birden fazla base table’in sütunlarını ya da bazı satırlarını da kapsayabilir.

Genel olarak bir view en basit haliyle aşağıdaki gibi oluşturulabilir.

CREATE VIEW view_adi
AS
SELECT sütun_adları
FROM base _tablo_adı
Aşağıdaki örneği inceleyelim.

010515_2149_SQLSERVERVi1.png


Yukarıda görmüş olduğumuz tablo bizim temel tablomuz. Biz bu tablodaki istediğimiz sütunları alarak bir view oluşturacağız. Aşağıdaki ekran görüntüsünü incelediğimizde müşterileri_getir isminde bir view oluşturulduğunu ve müşterinin adı,soyadı ve sehir alanlarının gösterileceğini anlıyoruz. Sorgumuzu yazıp Execute ettiğimizde sol tarafta müşteri_getir isminde view‘ in oluştuğunu görmekteyiz.

010515_2149_SQLSERVERVi2.png


Bu view‘i açtığımızda aşağıdaki ekran görüntüsünü alacağız.

.
010515_2149_SQLSERVERVi3.png


Burada temel tablomuz olan müşteri tablosundan sadece istediğimiz alanları alarak bir görünüm (view) oluşturmuş olduk.

Örneğimizi biraz daha geliştirerek bu istediğimiz alanlardan sadece müşteri şehri Ankara olan kayıtları kapsayan ve ismi müşteri_Ankara olan bir view oluşturmak istersek sorgumuzu aşağıdaki gibi oluşturabiliriz.

010515_2149_SQLSERVERVi4.png


Sorgumuzu yazıp çalıştırdığımızda müşteri_Ankara isimli view’ imiz oluşacaktır. View’ i açtığımızda kayıtlar aşağıdaki şekilde görüntülenecektir.

010515_2149_SQLSERVERVi5.png
 
Üst Alt