SEO Uyumlu İçerik Hazırlama

ares16

Paylaşım Ekibi
Üyelik Tarihi
15 Aralık 2020
Mesajlar
18
Beğeniler
3
Puanı
3
Ticaret: 0 / 0 / 0
SEO Uyumlu İçerik Hazırlama

SEO uyumlu içerik hazırlamak
site tıklanması başrollerden biridir. İsterseniz dünyanın en iyi içeriğini hazırlayın SEO kurallarına uygun değilse kimse okumayacaktır. Çünkü hiçbir kullanıcının karşısına çıkma şansını elde edemez.

Makale yazmanın temel amacı; bilgi vermektir. Aynı zamanda web üzerinden de bir makale yazmak istiyorsanız; kesinlikle bilgi vermek amaçlı dolu dolu içerik üretimi sağlamalısınız. Makale yazmak özellikle freelance işler kapsamında yer alan ve gün geçtikçe daha fazla ilgi gören konulardan biri haline gelmiştir. İsterseniz içerikler için editörlerle çalışabilirsiniz.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO uyumlu makale
yazarken şu kurallara dikkat edilmelidir:

  • Uzun ve sıkıcı metinler yerine paragraflar, başlıklar, madde işaretleri gibi detaylarla zenginleştirilmelidir.
  • En önemli maddelerden biri ise anahtar kelimelerdir. Bir konu ile alakalı makaleler yazarken; o konuya ait anahtar kelimeler genel olarak makalelerde kullanılır. Burada önemli olan kıstas ise tüm makaleyi, anahtar kelimelere boğmamak ancak aynı zamanda anahtar kelimeleri de az kullanmamaktır.
  • Makalenin ilk cümlesi ve son cümlesinde anahtar kelimeleri kullanmak da SEO uyumlu makale oluşturmanın şartlarından bir tanesidir. Anahtar kelimeler ne çok fazla ne de çok az kullanılmalıdır. Ortalama 50-100 kelimede bir anahtar kullanmak idealdir.
  • Alt başlıklar oluşturmak; bir okuyucu gözünden bakıldığında yazıyı daha okunabilir kılmaktadır. Bu yüzden ana başlık ile alakalı olan alt başlıkların tercih edilmesi ve bu noktada anahtar kelimelerin de bu alt başlıkların içerisinde geçmesi oldukça önemlidir. Böylece okuyanlar aradığını daha rahat bulacak ve siteden hemen çıkmayacaktır.
  • Makale yazarken yazım kuralları önemlidir. TDK yazım kurallarına dikkat etmek yine en önemli olan maddelerden bir tanesidir. Bir yazının akıcılığı için yazım kuralları ve noktalama işaretleri oldukça önemlidir. Bu iki konuya da dikkat etmek gerekir.
  • Makalelerin içerikleri doğru anlaşılmalı ve sunulan bilginin gerçekliği de bu ölçüde olmalıdır. Öylesine bir makale yazılmamalı, içeriği dolu ve bilgi verici bir yapıda olmalıdır.
  • Akıcı bir anlatım dili kullanılmalıdır. Okuyucu, makaleyi okurken; aradığını bulmalı, sıkılmamalı ve gereksiz uzatılmış detaylara takılmamalıdır.
Bu şartlar sağlandığında SEO uyumlu bir makaleden bahsedilebilir.

Anahtar Kelime Analizi

SEO’ya uygun içerik
hazırlarken kilit noktası kullanılacak anahtar kelimelerdir. Doğru anahtar kelimeleri bulmak için anahtar kelime analiz araçları işinize yarayacaktır. İstediğiniz konudaki çok aranan anahtar kelimeleri bulmak için şu araçlardan yardım alabilirsiniz:

Yukarıdaki bağlantılar üzerinden hangi konuda içerik hazırlayacaksanız ana temayı yazın. Örneğin diyet konusunda makale yazacaksanız diyet şeklinde arama yapmanız halinde diyet listesi, diyet önerileri, diyette ne yenir gibi anahtar kelimeler sıralanır. Aranma sayısına göre en çok aranan anahtar kelimeler listelenecektir. Makalede bunları kullanmanız halinde seo optimizasyonu büyük oranda sağlanacaktır.


Google Arama Sonuçlarına Bakın

Google arama sonuçları kullanıcıların en çok aradığı konuları sizin için önerecektir. İşte bu önerileri mutlaka makalelerde kullanmalısınız. Örneğin Google’a diyet yazmanız halinde devamının nasıl doldurulacağını görün ve bu önerileri makalede kullanın. Belirli bir konuda içerik oluştururken Google sayfa sonunda gösterilen önerileri de makalelerde kullanmaya çalışın. Seo uyumlu içerik oluştururken Google zaten size kopya verecektir.

Rakip Siteleri Analiz Edin

Eğer siteniz yükseliyorsa ancak ilk sıraya hala çıkamadıysanız ilk sıradaki rakip siteyi inceleyin. Onlarda olup da sizin sitenizde olmayan nedir bulmaya çalışın. İçerikleri inceleyin ve eksik olduğunuz konularda sitenizi iyileştirin. Rakip analizi ile sitenizin sıralamasında yükselme yakalanır.
 
Üst Alt