PHP Kurulumu

muho61

Paylaşım Ekibi
Üyelik Tarihi
23 Aralık 2020
Mesajlar
262
Beğeniler
2
Puanı
3
Ticaret: 0 / 0 / 0
PHP ile oluşturduğunuz web sayfalarını açmak ve işlem yapabilmek için aşağıdaki sistemlerin kurulumuna ihtiyacınız vardır:Eğer internet hosting hizmet sağlayıcınız size PHP desteği veriyorsa yapmanız gereken ilave bir kurulum işlemine ihtiyaç duymazsınız. Tek yapmanız gereken herhangi bir FTP programı kullanarak PHP dosyalarınızı size tahsis edilmiş klasörler altına yerleştirmektir. Ancak, eğer PHP işlemlerini bilgisayarınızda lokal olarak gerçekleştirmek isterseniz yukarıda gösterilen 3 sistemi (PHP, Apache Sunucu, MySQL Veritabanı) bilgisayarınıza kurmanız gerekir.


Söz konusu sistemleri ilgili web sitelerinden indirerek kurabilir veya, daha pratik bir yol olan, toplu kurulum programlarından birini tercih edebilirsiniz. Biz, burada Türkçe dil desteğine sahip ve ücretsiz bir yazılım olan WampServer programının kullanımını anlatmaya çalışacağız.


WampServer programı ile Windows işletim sisteminde PHP, Apache Sunucu ve MySQL kullanarak veritabanı bağlantılı web uygulamaları geliştirebilirsiniz. Ayrıca, veritabanlarınız ile ilgili işlemleri gerçekleştirmek için yine otomatik olarak kurulan PHPMyAdmin programını kullanabilirsiniz.


WampServer programı kurulumu​


1. Öncelikle indirme adresinden bilgisayarınızın özelliklerine göre WampServer programının 32 ya da 64 bit sürümünü indirin ve kurun.


2. Eğer programı mevcut geçerli haliyle C: sürücüsünde wamp adlı bir dizin (C:\wamp) oluşturulur. PHP dosyalarınızı içine koymanız için bu dizin altında otomatik olarak www adlı bir dizin oluşturulur (C:\wamp\www). Bu klasör Localhost içeriğini barındırmaktadır. Tüm PHP projelerinizi ve dosyalarınızı bu klasör içine koymanız gerekir.


Tüm PHP projelerinizi ve dosyalarınızı bu klasör içine koymanız gerekir.


3. Programı kurduğunuzda ve çalıştırdığınızda bilgisayarınızın görev çubuğunun sağ alt tarafında
wampserver_02.gif
WampServer program ikonu yer alır. Bu ikona tıkladığınızda aşağıdaki WampServer menüsü açılır:


wampserver_01.gif


4. Windows Gezgini veya benzeri bir arayüz ile C:\wamp\www dizini altında "deneme" adlı yeni bir dizin oluşturun.


wampserver_03.gif


5. Açılan menüde "Localhost" seçeneğine tıkladığınızda veya web tarayıcınızda http://localhost adresini girdiğinizde aşağıdaki görüntü ekrana gelir:


wampserver_04.gif


Bir PHP dosyasını web tarayıcısı ile açmak istediğinizde, Windows Gezgini benzeri bir arayüz ile değil, Localhost ekranından açmanız gerekir. Aksi takdirde, PHP dosyanız bir metin dosyası olarak işlem görür.
 
Üst Alt