Php Ile Nasıl Mail Gönderirsiniz?

sdkbyrm

olwα.ɴeт
Üyelik Tarihi
23 Aralık 2020
Mesajlar
813
Beğeniler
1
Puanı
3
Ticaret: 0 / 0 / 0
Php ile sunucunuzun mail serverini kullanarak mail göndermek istiyorsanız.Php buna mail() fonksiyonu ile kolaylık sağlıyor.mail göndermek istediğimizde sadece birkaç parametre girişi yaparak kolayca mail gönderebiliyoruz.Fakat tabiki bu mailleri göndermenin dışında gelen kutusuna gönderebilme hususuda ayrı bir makale konusu şimdi mail fonksiyonu tanıtım amacını güdüyoruz.


Mail gönderme şablonu :


mail($kime,$konu,$mesaj); standart bir mail gönderimi bu 3 değişkenin doldurulmasi ile gerçekleşebilir fakat gönderen kısmında mail serverinizin default mail adresi çıkacaktır.


default mail adresi yerine kendi mail adresimizi gönderen olarak gösterebilmek için 4. parametreye ihtiyaç duyarız.4. parametre diğer parametreler gibi tek değer değil birden çok değer alabilir.Alabilecegi değerler : From , Reply-to,Cc ve Bc dir.


From : Mailin Kimden Geldiğini Gösterir


Reply-to: Cevabın yollanacağı adres


Cc : Karbon Kopya


Bc : Gizli Mail adresi


4. Parametrenin Kullanımı ve standart bir mail gönderimi


<php


$kime=”admin@codedbygod.com”;


$konu=”Yeni Üyelik Başvurusu”;


$mesaj=”Yeni Üye Kayıt Oldu Lütfen Denetleyiniz”;


$dort=”From: Codedbygod Blog <blogkayit@codedbygod.com>\n”;


$dort.=”Reply-to: CodedByGod <asilmail@hotmail.com>”;


mail($kime,$konu,$mesaj,$dort);


?>


Gördüğümüz üzre 4. parametrede her ekleme için \n ile alt satıra geçiyoruz bu kısmı es geçmeyin neden olmuyor diye bakınırsınız )


Mail olayı sunucuyu kasabilecek bir olaydır buyüzden sürekli mail gönderecek saniyede bir veya kısa aralıklarla mail gönderecek sistemleri kodlamaktan mail fonksiyonu ile uzak durmanızı tavsiye ederiz.Toplu tüm üyelere mail göndermek gibi durumlarda ise üye listesini mantıklı parçalara bölüp araya zaman sokarak maillerinizi gönderin.
 
Üst Alt