Özgün Web Tasarım Nedir?

Alpagu

Ne mutlu Türküm diyene!
Administrator
Üyelik Tarihi
8 Ağustos 2020
Mesajlar
180
Beğeniler
76
Puanı
11
Ticaret: 0 / 0 / 0
Özgün web tasarım

Özgün, kelime anlamı olarak “yalnız kendine özgü bir niteliği olan, kopya olmayan” anlamına gelir. Özgün olma, sanatsal çalışmaların tümü için olmazsa olmazdır. Ancak bu özgünlük, herkesin kolaylıkla yapabileceği bir şey değildir. Özel ve sanatsal yönü üstün kişiler tarafından ortaya konabilir, yani nadirdir. Nadir olan herşey gibi de, pahalıdır.

Konu web tasarım olduğunda da konunun özü değişmiyor. Web sayfası tasarımında, teknik yönlerin yanında, bir tasarım yönü de var… Bu da, özgünlüğün burada da söz konusu olduğunu gösteriyor.

Ancak sektör genelde teknik insanların elinde olduğu için, tasarım kısmında bir özgünlük çoğu zaman olmuyor. Hazır tasarımlar (template) ve taklit tasarımların kullanılması ve üstelik müşterilere bunların, özgün olarak sunulması maalesef sıkça gördüğümüz bir durum. Hatta bloğumuzda “copy paste” adlı bir bölüm var ve burada hem bizim hem de müşterilerimizin yaptığı işleri taklit eden bir çok firmayı ifşa ediyoruz.


Aldığınız tasarım hizmetinin özgün olduğuna emin misiniz?

Evet bu soruyu mutlaka kendinize sormalısınız. Zira sektörün, kanayan yarası, müşterinin kalite odaklı değil, bütçe odaklı yaklaşımı ve bunun sonucunda özgünlük yerine taklide yöneliş… Peki size sunulan tasarımın özgünlüğünü nasıl anlayabilirsiniz ?

Size sunulan web tasarım, eğer HTML kodları veya içeriği taklit edilmiş ise, Copy Scape intihal arama motorundan görülebilir.

Template sitelerine göz gezdirmenizde fayda var. Zira bir çok çalışma buralardan bulunup değiştiriliyor.
 
Üst Alt