Madenciler Zarar Edebilir !

sdkbyrm

olwα.ɴeт
Üyelik Tarihi
23 Aralık 2020
Mesajlar
813
Beğeniler
1
Puanı
3
Ticaret: 0 / 0 / 0
Bitcoin zaman zaman dalgalanan bir piyasa yapısına sahip ve bu durum madenciler açısından can sıkıcı. Bitcoin fiyatlarının arttığı taktirde madencilerin yüzü gülüyor fakat aksi taktirde madenciler için büyük bir zarar oluşabilir. Böyle bir durumun yaşanmaması için de büyük madencilik tesisi sahipleri durumun yakından takipçisi durumundalar.

CoinDesk'e göre, Bitcoin Bitcoin perşembe günü 8.200 dolar seviyesinin biraz üzerinde işlem gördü. Aralık ayının ortalarında 19.000 Dolar'ın üzerinde bir rekoru geçtikten sonra son bir kaç ay da toparlanmak için mücadele etti. Bu denli bir düşüşün kaynağının ne olduğu birçok kişi tarafından araştırılıyor.

Öz sermaye analisti Charlie Chan ve ekibinin Perşembe günkü notta belirttiği gibi, "Büyük madencilik havuzları için ayrılma noktasının 8,600 ABD doları olması gerektiğini tahmin ediyoruz, hatta çok düşük bir elektrik maliyeti (0,03 kW / h ABD Doları) alsak bile."

Bu sözler de demek oluyor ki, Bitcoin eğer değerlenmezse her geçen gün artan kazım zorluğu ile birlikte Bitcoin madencileri için bir kabus olabilir. Çünkü bu zarar anlamına geliyor. Böyle bir durumu da hiçbir kişinin isteyeceğini sanmıyorum.

Bitcoin madenciliğinde aletler karmaşık bir matematiksel denklemi çözmek için yüksek bilgi ve işlem gücü kullanır aynı zamanda anonim bir madenci, bloğun işlemlerini kaydetmeye karar verdiği ağı kullanır. Madenciler daha sonra denklemi başarılı bir şekilde tamamladıklarında ödül olarak bitcoin alırlar.

Çoğunlukla Çin'de olmak üzere büyük madencilik grupları, verimliliği artırmak için aynı Bitcoin havuzlarında birlikte çalışıyorlar. Ancak daha fazla madencinin katıldığında sürecin zorluğu artar. Bu yüzden doğru mining pool yani madencilik havuzunu bulmak önemlidir. Bu havuzlar sizin gelirinizde önemli bir paya sahiptir ve bu detayı kesinlikle dikkate almalısınız.

Morgan Stanley analistleri, "Yeni maden kapasitesinin enjeksiyonunun 2018'deki madencilik zorluklarını daha da artıracağını düşünüyoruz." Dedi. "Bitcoin fiyatı 2018'de aynı kalsa bile, simülasyonumuza göre madencilik karlarının hızla düşeceğine inanıyoruz." Böyle bir durum yaşandığında ise Bitcoin üretimi önemli miktarda yavaşlayabilir hatta durma noktasına gelebilir. Sonuçta kâr yerine zarar eden bir sistemi açık bırakmak hiç de akıl karı değildir.
 
Üst Alt