Konaklama Sektöründeki Işletmeler Için 12 Arama Motoru Optimizasyonu Ipucu

sdkbyrm

olwα.ɴeт
Üyelik Tarihi
23 Aralık 2020
Mesajlar
813
Beğeniler
1
Puanı
3
Ticaret: 0 / 0 / 0
Google, Bing, Yahoo ve diğer popüler arama motorlarında daha yukarılarda görünmek mi istiyorsunuz? Özellikle otel, lokanta ve gezilecek yer işletmecileri için hazırlanan bu arama motoru optimizasyonu ipuçlarını uygulayın. Arama motoru optimizasyonu uzmanlarımız, TripAdvisor’ın arama sonuçlarında en üste tırmanmasına yardımcı oldular ve şimdi bunu sizin için de yapabilirler.


1. Bilgisayarlara değil, insanlara göre yazın.
Üç temel kural: Anlaşılır, kısa ve ilgi çekici ifadeler kullanın. Alakalı olmayan yerleri anahtar kelimelerle doldurmaya çalışmayın (bu taktik, artık işe yaramayan eski bir taktiktir).


Yapılacak İşlem: Anahtar kelimeleri doğal bir şekilde ekleyin. Sonu gelmeyen anahtar kelimeler yerine, yararlı ve kişilik yansıtan bilgiler eklemeye odaklanın. Ziyaretçiler sitenizi yararlı ve ilginç bulurlarsa, Google, sayfanızın sıralamasını yükselterek sizi ödüllendirir.


2. Kullanıcıların arayacağı şeyleri araştırın.
Gezginlerin sizi bulmasına yardımcı olmak için spesifik ve hedeflenmiş ifadeler seçin. “İtalyan restoranı” nasıl? Çok geniş kapsamlı. Peki “Londra İtalyan restoranı” veya “Güney Londra İtalyan restoranı” nasıl? Daha iyi.


Yapılacak İşlem: Güçlü ve alakalı anahtar kelimeler bulabilmek için ücretsiz Google AdWords aracını kullanın. Ayrıca arkadaşlarınıza ve konuklarınıza sizi veya benzer işletmeleri bulmak için hangi arama terimlerini kullanabileceklerini de sorabilirsiniz.


3. Anahtar kelimelerinizi stratejik bir şekilde kullanın.
Anahtar kelimelerinizi, arama motorlarının ve meşgul gezginlerin baktığı yerlere yerleştirdiğinizden emin olun: diğer bir deyişle sayfa başlıklarınıza, haber başlıklarınıza ve meta etiketi açıklamalarınıza.


Yapılacak İşlem: Anahtar kelimeleri, sayfa başlığınızın başladığı yerin olabildiğince yakınına yerleştirin. İnsanların arama motorlarında ilk görecekleri yer burası ve meta açıklama kısmınızdır, bu yüzden anlaşılır ve ilgi çekici ifadeler kullanın. Ayrıca, her bir sayfanın anahtar kelimelerinin H1 veya başlıkta görünmesini de istersiniz.


4. Tutarlı ve alakalı bir bağlantı metni belirleyin.
Arama motoru optimizasyonunun bir kısım avantajlarından faydalanır ve kullanıcılara bağlantıyı tıkladıktan sonra doğru yerde oldukları konusunda güvence verirsiniz. Bu da, gezinen ziyaretçilerin ödeme yapan konuklara dönüşmesine yardımcı olabilir.


Yapılacak İşlem: Mümkünse bağlantı metni olarak sayfa başlığını veya haber başlığını kullanın (genel bir “Müşteri programımıza katılın” ifadesi yerine “XYZ Müşteri Programımıza katılın”). Bu kadar spesifik hedefleme yapamıyorsanız, bağlantı metninizde en azından hedef sayfanın anahtar kelimeleri bulunsun.


5. Web sitenizi güncel tutun.
Arama motorları sık güncellenen web sitelerini sever. Siz de sayfanızın daha yukarılarda sıralanmasını seversiniz. Web sitenizi yeni içerikle güncel tutun ve herkes mutlu olsun.


Yapılacak İşlem: Oteller: Özel Teklifler’i güncelleyin. Restoranlar: çevrimiçi menülerinizi güncelleyin. Gezilecek Yerler: ana sayfanızı dönemsel olarak güncelleyin. Tüm mekanlar: sürekli bir güncel içerik kaynağı edinmek için Yorum Parçaları TripAdvisor yardımcı aracını kullanarak yeni yorumları otomatik olarak çekin.


6. Asla Flash ve PDF kullanmayın.
Bu, özellikle restoranlar için geçerli (gözümüz üzerinizde). Neden? Çünkü arama motorları Flash filmlerde ve PDF’lerdeki metni okuyamaz.


Yapılacak İşlem: Flash’ı tamamen bırakın. Bunun modası geçti ve zaten iPhone ve iPad’lerde çalışmıyor. Ve yemek menünüzü PDF olarak değil bir web sayfası şeklinde yayınlayın. Sizin için biraz daha zor olacak ama bu çabanız, müşterilerin daha rahat etmesini, sizinse arama motoru optimizasyonundan daha fazla fayda elde etmenizi sağlayacak.


7. Fotoğraflar ve videolar konusunda akıllıca davranın.
Arama motorları videoları izleyemez veya fotoğraflarınızda yazanları okuyamaz. Ancak, yine de gezginleri ilgilendiren bu biçimlerde arama motoru optimizasyonu avantajlarından yararlanabilirsiniz.


Yapılacak İşlem: Alakalı ve anahtar kelime bakımından zengin dosya adları kullanın (örneğin “Video_51500” gibi bir ad olmasın). Fotoğraflarda, açıklayıcı resim yazısı kullanın, arama motorları bunları okur. YouTube videolarında, başlıklarda ve açıklamalarda anahtar kelimelerinizi kullanın. İzleyicilerin videonuzu bulmasına yardımcı olabilecek doğru etiketler belirleyin.


8. Sosyal medyanızı optimize edin.
Çevrimiçi varlığınız web sitenizden daha fazlasıdır. Facebook, Google Plus ve Twitter gibi sosyal ağlara harcanan az bir emek kendini amorti edebilir, özellikle her yaştan daha fazla kullanıcı sosyal medyayı benimsemeye başladıkça.


Yapılacak İşlem: Facebook ve Google Plus’daki Hakkında açıklamanızı ve Twitter’daki Biyografi kısmını doldurmayı unutmayın. Ayrıca, web sitenize de bir geri bağlantı sağlamalısınız.


9. İlgi çekici içerik oluşturmaya odaklanın.
İnsanların sitenizi paylaşıp sitenize bağlantı vermesini ve bu sayede arama motorlarının sizin bir konuda otorite sahibi olduğunuzu düşünüp sıralamanızı yukarılara çıkarmasını mı istiyorsunuz? Kendinize, “Müşterilerim ne görmek ister?” sorusunu sorun. Belki odalarınızın güzel fotoğrafları, belki de haftalık spesiyalleriniz için bir malzeme listesi.


Yapılacak İşlem: Konuklarınıza sitenizde hangi içerikten memnun kaldıklarını veya ne görmek istediklerini sorun. Konaklamaları sırasında veya konaklama sonrasında bir teşekkür e-postasında anket bağlantısı ekleyerek bunu isteyebilirsiniz.


10. Google’a kulak verin.
Arama motoru optimizasyonunuza doğru şekilde mi başlamak istiyorsunuz? Google’ın yapmanız ve yapmamanız gerekenler konusunda dediklerini dinleyin. Bu sayede, Google sitenizi bulabilir, dizine dahil edebilir ve sıralayabilir.


Yapılacak İşlem: Tahmin edebileceğiniz gibi, Google’ın web yöneticisi yönergelerini takip etmek iyi bir fikirdir. Bu ücretsiz ipucu seti, web tasarımı, içerik oluşturma, teknik kısımlar ile birlikte sayfa sıralamanıza zarar verebilecek riskli ve aldatıcı uygulamalardan kaçınmak için gerekli tüm “kalite yönergelerini” içermektedir.


11. Arama motorlarını kandırmaya çalışmayın.
Bunlar parlak zekalı kişilerce tasarlanmıştır. Onları alt edemezsiniz. Bu yüzden, kirli oyunlarla arama motorlarını kandırmaya çalışan “Arama motoru optimizasyonu uzmanlarını” dinlemeyin.


Yapılacak İşlem: “Kara şapkalı” arama motoru optimizasyonu hilelerinden uzak durun ve buradaki yasal, denenmiş ve gerçek ipuçlarına odaklanın. Google’da veya diğer arama motorlarında size üst sıralamalarda olma sözü veren kimse, ya ücretli reklamcılık kullanıyor ya da itibarınızı zedelemeden veya sıralamanızıkötüleştirmeksizin yapamayacağı şeyleri iddia ediyordur.


12. Mobil sitenizi optimize edin.
Özellikle gezginler için pek çok mobil aramanın nedeni, otel veya yapacak bir şey gibi yerel şeyler bulmaya çalışmaktır.


Yapılacak İşlem: Arama motorları yerel arama sonuçları sağlamak üzere telefon numaralarını kullanır. Bu nedenle, telefon numaranızı HTML metni olarak ekleyin. Bu sayede, bu bilgi arama motorları tarafından okunabilir ve kullanıcılar sizi kolayca arayabilir. Ayrıca, kısa anahtar kelimelere odaklanın. Hiç kimse bir mobil cihazda uzun arama dizeleriyle vakit kaybetmez.
 
Üst Alt