Instagram Hakkımızda Ne Biliyor?

sirdogukan

olwα.ɴeт
Üyelik Tarihi
5 Aralık 2020
Mesajlar
298
Beğeniler
0
Puanı
3
Ticaret: 0 / 0 / 0
Instagram , kurulduğu günden bu yana hızla popülerlik kazandı. Günlük 500 milyonu aşan günlük kullanıcısı ile büyümeye devam ediyor. Bu kadar popüler olanlar bir platformda reklamverenlerin haliyle ilgisini çekiyor. Instagram , online olarak marka oluşturan pazarlamacılar için bir odak noktası. Instagram'da daha iyi reklamlar sunmak için kullanıcıların kişisel verilerini topluyor.

wol_error.gif
Bu resim yeniden boyutlandırıldı, tam halini görmek için tıklayınız.Hiç Biri Sizi İzliyor Gibi Hissettiniz Mi?

Hiç uygulamayı kullanırken izleniyor hissine kapıldınız mı? Çoğumuz bazen uygulamayı kullanırken izleniyormuş gibi hissedebiliriz. Herhangi bir baktığınız ürünün reklamı veya ilgilendiğiniz araştırdığınız şeyler ile karşılaşmış olabilirsiniz. Fakat bunlar çok sık olduğunda şüphelenmiş olabilirsiniz.

Bu, Instagram gibi uygulamalarda artik çok sık oluyor ki artık fark etmeyebilirsiniz bile. Kendinize yeni bir kulaklık arayın. Daha sonra Instagram'ı açın ve daha önce baktığınız kulaklıklar için bir reklam var. Yada Instagram'da bir reklama tıklarsınız, sadece aynı şirketten bir reklam veya benzer bir ürün için daha sonra Facebook'ta açılır.

Instagram , hedeflenen reklamları satarak para kazanıyor. Sadece Instagram , 2018'de 6 milyar doların üzerinde reklam geliri sağladı. Reklamverenler sadece sonuç görürlerse bu tür parayı harcıyorlar. Instagram , sizin hakkınızda ne kadar bilgi sahibi olduklarına bağlı olarak bu kadar gelir elde edebiliyor.

Peki Instagram hakkımızda ne biliyor?


Instagram sizinle ilgili notları karşılaştırıyor. Facebook , Instagram ,Messenger ve Whatsapp sizinle ilgili bilgileri birbirleriyle paylaşır. Instagram'daki her hashtag, Facebook'taki beğenilerle karşılaştırılır. Bunlar, Messenger aracılığıyla gönderdiğiniz mesajlarla karşılaştırılır. Birlikte, kim olduğunuzun ayrıntılı bir profilini oluştururlar.

Instagram ayrıca reklam ortaklarından ve diğer uygulama geliştiricilerinden bilgi toplar. Facebook, uygulamaları aracılığıyla diğer sitelere giriş yapma seçeneği sunar. Ayrıca Facebook ve Instagram'a bu site aracılığıyla hakkınızdaki bilgilere erişim sağlar. Yani bir siteyi ziyaret ettiğinizde Instagram sizi izliyor. Bir bağlantıya tıkladığınızda Instagram bunu biliyor. Bu uygulamalar içinde geçerlidir. Instagram, uygulamayı ne sıklıkta kullandığınızı ve ne kadar kaldığınızı fark eder.

Yaptığınız Her Hareketi
Her zaman nerede olduğunuzu Instagram biliyor. Instagram konumunuzu, yakındaki Bluetooth yayıcılar, Wi-Fi erişim noktaları veya GPS konumu aracılığıyla belirleyebiliyor. Instagram, kameranızdan veya fotoğrafların arka planında görünenleri bile kullanabilir. Instagram'ın veri politikası açık ve gerçekten okumak için zahmete giren herkes tarafından kullanılabilir.

Instagram, mobil operatörünüzü, telefon numaranızı ve IP adresinizi bilir. Bu bilgiler konumunuzu makul doğrulukla bilmek için kullanılabilir. Instagram bu bilgilerin kaydını tutar ve bir harita programıyla karşılaştırır. Bunu yaparak Instagram nerede yaşadığınızı, nerede çalıştığınızı, alışveriş yapmak için en sevdiğiniz yerleri, çocuklarınızın nerede okula gittiğini ve daha fazlasını bilebilir. Köpeğinizi yada kedinizi veterinere götürün ve Instagram, evcil hayvan sahiplerinin ilgisini çeken ürünler için reklamlar gösterebilir.

Söylediğiniz Her Kelime
Facebook konuşmalarınızı dinlemek için cihazınızın mikrofonunu kullanmayı zorla reddediyor. Fakat bunun tersini söyleyen çok sayıda güvenilir ve iyi belgelenmiş raporlar var. Birçoğu bir ürün hakkında konuştuklarını ve ardından kısa süre sonra ürün için bir reklamın gösterildiğini bildirdi. Bu raporlar tesadüf olabilir. Belkide eskiden ürünü aradılar ve unuttular.Bu, Instagram'ın yalnızca profilinizden tam olarak ne zaman bir ürünle ilgileneceğinizi bildiği anlamına gelir.

Instagram Verilerinizden Ne Çıkarabilir?
İster çevrimiçi ister kişisel olarak bir mağazayı ziyaret edin. Instagram bu verilerden önemli bilgiler sağlayabilir. Instagram, sizinle ilgili tüm önemli bilgileri bir araya getirir ve kim olduğunuzun bir resmini çıkarır. Instagram'ın reklamlardan bu kadar kazanmasını sağlayanda bu resimlerdir.

Instagram, ziyaret ettiğiniz web sitelerini takip ederek profilinizi geliştirir. Bu bilgileri, Instagram'daki bir bağlantıya tıklayarak veya Facebook ve Instagram ile ortak olan bir web sitesini ziyaret ederek alırlar. Herhangi siyasi bir bilgi içeren siteyi ziyaret edin ve Instagram, sizin siyasi eğilimlerinizini profilinize eklesin. Meditasyon içeren bir siteyi ziyaret edin ve Instagram, dini inancınız ile ilgili bulmacanın başka bir parçasını eklesin. Bir takım için spor skorlarını arayın ve ilgi alanlarınız güncellensin.

Baktığınız yada yaptığınız aramalar ile giyim tercihlerinizi, cinsiyetinizi, yaşınızı hatta yemek zevkinizi bilirler.


Instagram , tüm bilgilerinizi kendisine saklamaz. Bilgilerinizi milyonlarca başka kullanıcıyla toplar ve üçüncü taraflara satarlar. Çok iyi okumadığınız bir şeyi "kabul et" i tıkladıysanız, Instagram'ın kişisel bilgilerinizi üçüncü şahıslarla paylaşmasına izin veriyor olabilirsiniz. Bu izni daha sonra iptal etseniz bile, verileriniz zaten oradadır.
Sırayla bilgilerinizi başkalarıyla paylaşabilirler. Bilgilerinizi tutan üçüncü şahıslar da her zaman en yüksek güvenliğe sahip olmayabilir. Instagram'ın sıkı veri güvenliğini sürdürmesi veya kamuya açık tepkilere karşı riske girmesi gerekirken, daha önce hiç duymadığınız bir şirket, güvenliği bilgilerinizi ifşa ederse çok daha az riskle karşılaşır.
Gördüğünüz reklamların satın almak istediğiniz ürünler için olduğundan emin olmak için sizden topladıkları bilgileri kullanan Instagram'da kötü bir şey yoktur. Birçok kullanıcıda reklamların rahatlığından bahsediyor.
 
Üst Alt