İlk Türk İnternet Tarayıcı Geliyoo

sdkbyrm

olwα.ɴeт
Üyelik Tarihi
23 Aralık 2020
Mesajlar
813
Beğeniler
1
Puanı
3
Ticaret: 0 / 0 / 0
Birçok ülke Google’ın dünya genelindeki hakimiyetine rakip olarak kendi arama motorunun geliştirilmesi için adımlar attı. Bunun ilk örneği; Şu anda Türkiye’de de hizmete giren Rus arama motoru Yandex oldu. Sonrasında bunu Çin takip ederek Baidu arama motorunu hizmete açmıştı.

Geliyoo, dünyanın önde gelen arama motorlarına Türkiye’den rakip bir arama motoru olarak 2010 yılında yayına açıldı.

Türkiye’de kendi arama botuna sahip ilk arama motoru olan Geliyoo kendi verilerilerini topluyor ve semantic web, hadoop, elastic search ve daha bir çok sistem altyapısı üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Saniyede ortalama 100 Url indexleme kapasitesine ve hızına sahip olan GeliyooBot/1.0’ın ilk versiyonu, internet siteleri Url’leri üzerinde bir çok kalite ve güvenlik analizi yapılıyor.

2013 ilk 6 Ay Arama Motoru Reklam Yatırımları 266,80 Milyon TL
Türkiye’de IAB Türkiye verilerine göre arama motoru reklam harcamaları 2012 yılında 448 Milyon TL iken

2013’ün ilk 6 ay ölçümlerinde %35,76 artmıştır
Reklam sektörüne yeni bir boyut kazandırma çabası içinde olan Geliyoo, henüz aktif olmayan uygulamalar ile de yeni bir reklam modeli oluşturarak sadece kendi ağında kullanıcıya ulaşmayı hedefliyor.

İlk Türk İnternet Tarayıcı Yolda
Türkiye arama motorları pazarına %94 oranında Google hakim ve bu pazardan pay alabilmek için global örneklerinde olduğu gibi arama motorunu desteklemek üzere ilk yerli tarayıcı çalışmasını duyuran Geliyoo, 2013 sonlarında Geliyoo Browser’ı kullanıma sunacak. Entegre olarak torrent dosyaları ve birçok farklı uzantılı dosya ve video indirme özelliği bulunan yerli tarayıcı Geliyoo Browser’da anlık mesajlaşma sistemi de entegre olarak hizmete sunulması bekleniyor.

Mobil uygulamalar yeniliklerin öncüsü
IOS ve Android için geliştirilen bir mobil uygulama ile de 2014 yılına giriş yapacak olan geliyoo’da gelişmeler tüm hızıyla devam ediyor, iyi bir prestije sahip olduğu internet ortamında her yaptığı çalışma ile kalitesini ortaya koymaya hazırlanan geliyoo 2014 yılında birbirinden güzel çalışmalar ile kullanıcılarına keyifli bir internet ortamı sunmaya hazırlanıyor.

Yatırımcılar için altyapı çalışmaları tamamlandı
Bilişim sektöründe yeni yatırımlar hedefleyerek internet de global bir ağ oluşturma yolunda ilerleyen Geliyoo’yu Türkiye’de ciddi ve güvenilir yatırım limanı olarak görmek mümkün, gelecek teknolojiler üzerinde çalışan Geliyoo; BigData, Hadoop, ElasticSearch ve Semantic Web çalışmaları ile ileride nasıl bir teknoloji altyapısını kontrol edeceğinin sinyallerini şimdiden veriyor. Amerika’da Fransa’da ve Türkiye’de faaliyet gösteren “Geliyoo” şimdi Almanya’yı da bünyesine katmaya hazırlanıyor.
Kaynak: https://forum.geliyoo.com/geliyoo-ara...ler-yapti.html
 
Üst Alt