Google Play’deki sahte navigasyon uygulamaları tehlike saçıyor!

sdkbyrm

olwα.ɴeт
Üyelik Tarihi
23 Aralık 2020
Mesajlar
813
Beğeniler
1
Puanı
3
Ticaret: 0 / 0 / 0
google-play-store-sahte-navigasyon.jpgGoogle belirli aralıklar ile binlerce uygulamayı mağazadan kaldırdığını ve yeni önlemler aldığını duyursa da, Play Store’da Sevgili ziyaretçi kayıt olmadan linkleri göremezsin, kayıt olmak için buraya tıkla.] kullanıcıları için tehdit oluşturan, kötü niyetli kişilerin geliştirdiği binlerce sahte uygulama yer alıyor.

Son dönemde ciddi bir artış gösteren sahte navigasyon uygulamaları ile bunlara yenileri eklendi. ESET’in güvenlik araştırmacısı Lukas Stefanko, 15’in üzerinde sahte GPS navigasyon uygulaması tespit ettiklerini açıkladı.
“Haritalar ve GPS Navigasyon: Rotanızı kolayca bulun!” ve “GPS Haritaları, Rota Bulucu – Navigasyon, Yol Tarifleri” gibi popüler isimlerde olan bu uygulamalar Google Maps API’sını kullanarak bir harita uygulaması gibi davranıyor.


Ancak, Google’ın onayı olmadan sizlere reklam gösteren uygulamalar bu yolu kullanarak gelir elde edilmesini sağlıyor. Tuhaf olan ise Google’ın bu uygulamalara hiç bir şekilde müdahale etmiyor olması.
Google’ın belirlediği kurallar çerçevesinde, üçüncü taraf geliştiricilerin bir başka Google ürünü ile büyük oranda benzer olan veya aynı hizmetleri yeniden sunuyormuş gibi görünen uygulama ve servisler oluşturması yasak.
 
Üst Alt