Google Adsense ads.txt nedir? Neden kullanılmalı ?

Fekeli

Entrepreneur
olwα.ɴeт
Üyelik Tarihi
7 Mayıs 2019
Mesajlar
605
Beğeniler
312
Puanı
91
Ticaret: 0 / 0 / 0
Google adsense geçtiğimiz günlerde 2019 yılının son güncellemelerinden biri de, ads.txt oldu. Google adsense ads.txt dosyası nedir? neden bu dosyayı kullanmalıyız ? sorularına yanıt verelim.

Öncelikle ads.txt dosyasının amacı nedir ? bunu kısaca açıklayalım. Dijital platformlarda hepimiz oldukça vakit geçiriyoruz ve bir kazanç kaynağı aradığımız da karşımıza direk google adsense çıkıyor. Web sitelerinizdeki kazançlarınızı koruma adına ve reklamveren şirketlerin de korunması adına google adsense'nin çıkarmış olduğu ads.txt sisteminin amacı tam da burada devreye giriyor.

Ads.txt dosyasını siteleriniz de mutlaka kullanın. Nasıl kullanılması gerektiğini https://www.elikaya.com/konular/adsense-ads-txt-dosyasi-nasil-ayarlanir.137/ konumuzda detaylıca açıkladık. Bol kazançlar dileriz.

Yetkili Dijital Satıcılar veya ads.txt, dijital reklam envanterinizin yalnızca yetkili olarak tanımladığınız satıcılar (ör. AdSense) aracılığıyla satıldığından emin olmanızı sağlayan bir IAB inisiyatifidir. Kendi ads.txt dosyanızı oluşturmanız, sitenizde kimlerin reklam satmasına izin verileceği konusunda daha fazla kontrol elde etmenizi sağlar ve reklamverenlere sahte envanter sunulmasını önlemeye yardımcı olur.

ads.txt dosyası kullanmanız şiddetle tavsiye edilir. Ads.txt dosyası, alıcıların taklit envanterleri tespit etmesini kolaylaştırıp, bunlara yapılabilecek reklamveren harcamasının önüne geçerek bu harcamalardan tasarruf etmenizi sağlar.

AdSense'te ads.txt sorunlarını giderme

Sitenizde ads.txt dosyasıyla ilgili sorun olduğunda AdSense hesabınızda bir uyarı görürsünüz. Gelirinizin ciddi şekilde etkilenmesini önlemek için aşağıdaki adımları uygulayarak sorunu çözebilirsiniz.

Not: Değişikliklerinizin AdSense'te görünmesi birkaç gün sürebilir. Sitenizin pek sık reklam isteğinde bulunmadığı durumlarda bu süreç bir aya kadar uzayabilir.
 
Üst Alt