Google Ads ile Reklam Verme

ares16

Paylaşım Ekibi
Üyelik Tarihi
15 Aralık 2020
Mesajlar
18
Beğeniler
3
Puanı
3
Ticaret: 0 / 0 / 0
Google Ads ile Reklam Verme

Google adwords ile reklam vermek
için öncelikle bir Google Ads hesabı oluşturmalısınız. Reklamını yapmak istediğiniz sitenin URL’sini de buraya kaydedin. Hesabınızı etkinleştirdikten sonra ilk reklamınızı verebilirsiniz.

Google reklamlar için 2 farklı platform mevcuttur. Google adsense kendi web sitesi üzerinde reklam yayınlayarak gelir elde etmek isteyenler içindir. Google Adwords ise reklam vermek isteyenler içindir. Yani adsense site ya da Youtube kanalı sahipleri içindir. Adwords ise reklam yapmak isteyen markalar içindir diyebiliriz. Eskiden Google Adwords olan isim Googel Ads olarak değiştirilerek daha pratik bir hal almıştır.

Google Ads Hesabı Açma

İşletmenizi daha büyük kitlelere duyurmak için Google Ads reklamları iyi bir fırsat sunar. Küçük bir bütçe ile daha büyük işler başarabilirsiniz. Bunun için işletmenize ait bir web sitesi olmalıdır. Eğer web siteniz yoksa akıllı kampanyalar üzerinden reklam verebilirsiniz.

Google ads kaydı için bir de e posta olması gerekir. Google Ads kaydı için e posta ile giriş yapılır ve sonrasında web sitesi URL istenir ve işletmenizi kısaca tanıtmanız beklenir. Google Ads kaydı Adsense kaydına göre çok daha kolay ve hızlıdır. Kayıt olduğunuz e posta adresi ile hesabınıza yeniden giriş yapmanız mümkündür.

İlk Reklamınızı Verin

Reklam verip, bu reklamlar tıklanana kadar ücret ödemezsiniz. Sonrasında ise tıklama başına ücret ödersiniz. Reklam verdiğiniz zaman yaklaşık 1günde onaylanır ve tıklanmaya başlanır.

İlk kampanyanız için reklam vermeden önce harcamak istediğiniz bütçeyi belirleyin. Hedef kitlenizi belirleyin. Reklamlara tıklanma başında ödemek istediğiniz en yüksek tutarı belirleyin. Sonrasında reklamınızı verebilirsiniz.

Reklam vermek için Google Ads hesabınıza giriş yapın. Hesabınızdan reklamlar kısmına tıklayın ve buradan reklamlarınızı görebilirsiniz. Hesabınıza girdikten sonra yeni reklam sekmesi ile reklamlarınıza isim verebilirsiniz. Sonrasında metin ya da görüntülü şeklinde reklam türünü seçin.

Bu arada en çok kazandıran reklamlar metin ve görüntülü reklamların birlikte verilmesidir. Ancak ilk reklam için basit bir dijital reklam olan metin reklamı daha uygundur. Reklam seçimi yaptıktan sonra ayarlar ile reklamlarda değişiklik yapmak da mümkündür. Metin reklamlarında yazı tipi, rengi gibi detayları kendiniz belirleyebilirsiniz. Reklam boyutu seçeneği önemli bir detaydır bunu seçmeyi unutmamalısınız. Bu detayları belirledikten sonra kaydet ve devam et diyerek yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Reklamların Faturalandırılması

Google Ads ile reklam verenler
için faturalandırma yapılacaktır. Hesabınıza fatura bilgilerini eklemek gerekir. Reklam verenler genellikle reklam faturalarını otomatik ödeme ile öderler. Reklam maliyeti belirlenince bu kısım faturalandırılır. 30 gün sonrasında ise tıklama başına reklam giderinden faturalandırma yapılır.

Reklam ve kampanya ayarları incelenince Google Ads faturalandırma ülkesi seçilir. İl, saat dilimi gibi diğer detayları seçmeniz istenir. Promosyon kodunuz varsa tanıtım teklifi kısmına girin ve uygulayın. Hesap türü olarak bireysel ya da kurumsal seçin. İletişim bilgilerini ekledikten sonra ödeme yöntemlerini ekleyin. Son olarak Ads şartlar ve koşulları kabul ettikten sonra tamamla diyerek kaydedin. Bu adımlardan sonra reklamınız yayınlanmak için hazırdır. Kampanyayı oluştur demeniz halinde reklamınız yayınlanacaktır.

Google Ads yönetici hesabı oluşturduktan sonra buradan tüm reklam işlemlerini takip edebilirsiniz.

İlgiye Özel Reklam

Google Reklamlar
ile hem reklam verenler hem de sitesi için reklam alanlar aynı platformda buluşmaktadır. Bu reklamlar ilgi alanına uygun olan siteler üzerinden kullanıcılarla buluşturulur. Böylece reklamlara tıklanma oranı ve yeni ziyaretçi trafiği daha yüksek olur. Ads ile reklam verenler reklamlara tıklanma başına ücretlendirilirler. Bu ücretler Google tarafından dağıtılır.
 
Üst Alt