Google AdMob ile Uygulamalardan Para Kazanın

ares16

Paylaşım Ekibi
Üyelik Tarihi
15 Aralık 2020
Mesajlar
18
Beğeniler
3
Puanı
3
Ticaret: 0 / 0 / 0
Google AdMob ile Uygulamalardan Para Kazanın

Bir mobil uygulamanız varsa ve bu uygulama üzerinden reklam geliri elde etmeyi amaçlıyorsanız Google AdMob size aradığınızı sunmaktadır. Nasıl ki Google Adsense ile web sitelerinden reklam geliri kazanılıyorsa AdMob ile uygulamalardan reklam geliri kazanılır. Reklam vermek isteyenler ile reklam yayınlamak isteyen uygulama sahiplerini eşleştirmektedir. Tamamen ücretsiz bir platformdur.

Reklam birimlerini belirler, uygulama koduna ekleyerek reklam alabilirsiniz. Reklamların nerede görüneceğini de ayarlayabilirsiniz. AdMob da diğer uygulamalar gibi reklamlara tıklanması halinde kazanç sağlar.

Google Ads ile Farkı Nedir?

Web siteleri ya da youtube üzerinden reklam vermek isteyenler Google Adsense veya Google Ads kullanmaktadır. Reklam vermek isteyenler Google Ads kullanırken, sitesinde reklam yayınlayarak para kazanmak isteyenler Adsense kullanmaktadır.

Google AdMob ise böyle bir ayrıma sahip değildir. Hem reklam vermek hem de reklam yayınlamak isteyenler aynı platformu kullanmaktadır. AdMob üzerinden kendi uygulamanızın reklamını vererek diğer uygulamalarda reklamınızı yapabilirsiniz. İsterseniz de reklam alarak uygulamayı kullanan kişilere reklam sunarsınız. Uygulama içi tüm reklamcılık işlemleri bu platform üzerinden yürütülmektedir.

Google AdMob ile 40’tan fazla ağa reklam isteklerini yönetme şansı verir. Yani tam bir uyumlulaştırma platformudur. Bu özellik ile uygulama geliştirenlerin daha fazla kazanç sağlaması hedeflenir.

AdMob ile Nasıl Para Kazanılır?

AdMob ile para kazanmak
için bazı şartlar vardır. Google Ads için geçerli olan reklam şartları burada da mevcuttur. Örneğin pornografi, şiddet, alkol ya da uyuşturucuya özendirme, yasaya aykırı durumlar, küfürlü ifadeler gibi iyiniyetli olamayan uygulamalar yasaktır. Tütün ürünleri, reçeteli ilaçlar gibi ürünlerin satışı yasaktır. Öğrencilerin tez ya da ödevlerinin yapılması da yasaktır. AdMob kaydı yapılırken tüm bu kurallara uyacağınıza dair bir taahhütte bulunursunuz.

Yukarıdaki kurallara uyacak şekilde AdMob üzerinden kendi uygulamanızın reklamını verebilirsiniz. İsterseniz diğer uygulamalardan da reklam alırsınız. Sadece uygulama reklamları değil web site, alışveriş gibi diğer reklamları da yayınlayabilirsiniz. Kullanıcılar reklamı kapatırsa ücretlendirme yapılmaz. Ancak reklamlara tıklanması halinde ücretlendirme yapılacaktır.

Reklam verenler tıklanan reklam sayısına göre ücret öderken, reklam yayınlayanlar da tıklanan reklam sayısına göre kazanç sağlayacaktır. Tıklanmayan reklamlar ücretlendirilmeyecektir. Reklam verenler yeni indirmeler ile kazanmaya devam ederken, reklam yayınlar ise AdMob ile reklam geliri elde edecektir.

AdMob Başvurusu ve Kayıt

Google Adsense hesabı olanlar aynı zamanda kolay bir şekilde AdMob kullanacaktır. Mobil uygulamalar için AdMob ile senkronize ederek kullanabilirsiniz. Ancak Adsense ya da Ads hesabınız yoksa öncelikle buralarda hesap açmanız gerekir. Bu hesabı açtıktan sonra artık AdMob üyeliği yapabilirsiniz.

AdMob üyeliği için öncelikle Google Play Store ya da App Store üzerinden yayınladığınız bir uygulama olmalıdır. Sonrasında telefonunuzun mağazasından Google AdMob indirin. Uygulamaya girerken bir uygulamanız olup olmadığı sorulur. Burada evet diyerek devam edin. Sonra uygulama bilgilerini eklemeniz istenecektir. Uygulama adını yazdıktan sonra platform olarak Play Store ya da App Store seçin. Kayıt bu kadar basittir. Bu adımlardan sonra reklam vermeye başlayabilirsiniz. Reklam türünü seçerek reklam oluşturabilirsiniz.

Hedef Kitlenizi Belirleyin

Google AdMob kullanırken hangi reklamların daha çok tıklandığı, ne kadar gelir elde ettiği gibi ayrıntılar için Google Analytics en iyi veriyi sağlar. Bu nedenle hedef kitlenizi belirlemek ve reklam uygulamalarınızı daha verimli hale getirmek için buradaki verilere uyarak hareket edebilirsiniz. Eksiklerinizi görebilir ve yeni çalışmalarınıza bu şekilde yön verebilirsiniz. Böylece Google AdMob ile para kazanmak çok daha kolay olacak ve geliriniz artacaktır.
 
Üst Alt