BLOG NASIL AÇILIR?, BLOG NASIL KURULUR? 1

sirdogukan

olwα.ɴeт
Üyelik Tarihi
5 Aralık 2020
Mesajlar
298
Beğeniler
0
Puanı
3
Ticaret: 0 / 0 / 0
1593804760879.png


BLOG NASIL AÇILIR?, BLOG NASIL KURULUR?

Her yerde araştırıp bulabileceğiniz "blog nasıl açılır" konusunu basit bir şekilde anlatanlardan ziyade biz bu konuyu basit değil, temel ve detaylı bir şekilde anlatacağız.

WordPress ile ilk karşılaştığınız zaman beklediğinizden daha karmaşık olduğunu göreceksiniz. Bu sadece size değil, bu işe yeni başlayan herkesin kendini içinde bulunduğu bir durumdur ve bu yüzden yeni başlayan kişiler kendilerini alternatif platformlar içinde ararken bulabilir.

WordPress ile blog sitesi açmak zor olsada adımları öğrendikten sonra karmaşık ve zor bir şey kalmayacak.
Blog açma konusunda hiç bir bilgiye sahip değilseniz bu makalemiz sizleri blog açma konusunda bilgilendirecek ve sıfırdan zirvelere çıkmanızda öncü olacak.

Bu rehberimizde blog açmanın neden önemli olduğunu, WordPress'i kurmanın siteniz için ne zaman doğru tercih olduğunu ve kendi WordPress - BLOG sitenizi kurmanıza yardımcı olacağız.

Başlamadan önce makale içerisinde ki başlıklara göz gezdirelim:

1) Blog sayfası açmanın faydaları.
2) WordPress'i blog siteniz için ne zaman seçmelisiniz.
3) Kendi açtığınız WordPress Blog sitesi için nelere ihtiyacınız var.
4) - 7 Adımda - WordPress ile Blog Nasıl Açılır?
4.1) Hosting Servisinize WordPress kurun.
4.2) WordPress'in Varsayılan Ayarlarını Değiştirin.
4.3) Uygun Bir WordPress Teması Seçin.
4.4) Temel WordPress eklentilerini kurun.
4.5) İlk blog yazınızı yazın, paylaşın.
4.6) Sitenizin ziyaretçi/kullanıcı deneyimini özelleştirin.
4.7) Daha sonra atacağınız adımları planlayın.

1) BLOG SAYFASI AÇMANIN FAYDALARI

Blogging sitesi açmak bir yazar, pazarlamacı ve geliştirici olarak yeteneklerinizi keskinleştirebilen çok yönlü bir etkinliktir ve hatta ağ oluşturma ve çevrimiçi bir iş kurma projesidir. Her alanda bu tür beceriler daha fazla deneyim kazanmanıza, daha fazla müşteriye ulaşmanıza ve her kıstasta daha yüksek oranlar.

Bir blog başlatarak para kazanmak mümkündür. Bunun yolları şu şekilde:

1) Reklam vermek: Geleneksel reklamlar ve sponsorluklar almak.
2) Ortaklık programı, pazarlama: Ortaklarınızın ürününü sattığınız zaman aldığınız komisyon.
3) Dijital Ürünler: Elektronik kitaplar, eklentiler, uygulamalar, kurslar ve internet aleminden ulaşılabilecek her şey.
4) Fiziksel Ürünler: Kitaplar, etkinlikler, sınıflar, ürünler ve daha fazlası.
5) Servisler: Geliştirme, servis, tasarım, grafik, danışma, yazı yazma ve dahası.

Hangi dalda, hangi alanda çalışırsanız blog açmayı öğrenmek sizler için çok faydalı olacak. Bu faydalara örnek verecek olursak; marka tanınırlığı, web sitesi kurma deneyimi, etkileşime geçen topluluğunuzla tanışma fırsatı ve daha fazlası. Tüm bu özellikler yeni başlayanlar ve geliştiriciler için önemli şeylerdir.

Kısacası, blog nasıl açılır öğrenmek tomurcuklanan kariyerinizde size büyük kazanç sağlayacaktır ve hatta ek maddi gelir elde etmenize de yardımcı olabilir. Bir sonraki adım olarak hadi WordPress’in blog siteniz için uygun olup olmadığına göz atalım.

2) WordPress'i blog siteniz için ne zaman seçmelisiniz.

1593810350851.png




CMS kullanan web sitelerinin %60’ının ve tüm web sitelerinin %29’unun alt yapısını güçlendirerek WordPress bugün en popüler içerik yönetimi sistemidir. 2003 yılında kuruldu ve kurulduğundan beri sürekli hem kendini geliştirdi hem de topluluğunu genişletti.

Dijital veya fiziksel ürünler satmak istiyor, online ders vermek, reklam geliri elde etmek veya müşterileriniz için sorunsuz bir ödeme sistemi kurmak istiyorsanız; WordPress çeşitli çözümler sağlar. Bazıları ücretli olsa da, birçok ücretsiz alternatif WordPress Eklenti Dizini‘nde bulunabilir. Aslında popüler eklentilerin çoğu düzgün bir web sitesi çalıştırmak için gerek haline gelmiştir. Dahası, bu temel eklentiler WordPress’deki kimi anahtar oyuncular tarafından desteklenir. Online dükkan kurarken en büyük yardımcı olan WooCommerce (ücretsiz olduğunu da eklemeden geçmeyelim) kullanırken veya MailChip ile basit bir email bülten abonelik formu eklerken, WordPress hep sizin arkanızdadır.

Eğer WordPress’in uzun ömürlü, standart çözümleri sizi etkilemiyorsa, açık kaynaklı kod kullanmanın ne anlama geldiğini gözden geçirmek iyi bir fikirdir. Yönetilen SaaS (Software as a Service) kullandığınızda içeriğiniz ve veri üzerindeki sahipliğinizden ve kontrolden vazgeçmiş oluyorsunuz. WordPress’i kendiniz barındırarak, tamamen içerik size ait olur. Bu da kimsenin yazılım için sizi ücretlendiremeyeceği ve özel bir yazılıma yükseltmeye zorlayamayacağı anlamına gelir. Dahası ileride nasıl değiştirmek istediğiniz hususunda da tam kontrole sahip olursunuz. WordPress, Free Software Foundation tarafından yayınlanan GPLv2 ile sunulur.

Ek olarak, WordPress etrafında kurulan büyük ekosistem sayesinde açık kaynağın faydalarından yararlanıp sitenizi geliştirmek için yetenekleri işe alabilirsiniz. Eğer kendi kendinize kurcalamak ve denemek isterseniz, yardım sever topluluk desteği ile bunu başarmanız da mümkündür.

Kurcalamaktan bahsederken, WordPress gibi açık kaynaklı çözümler kullanmak yazılıma sahip olduğunuz anlamına gelir. WordPress büyümeye ve REST API & WP-CLI gibi gelişmiş geliştirme araçlarını yayınlamaya devam ediyor. Bu da WordPress ile daha gelişmiş uygulamalar geliştirmenin mümküniyetinin artışı anlamına gelir.

Sonuç olarak, eşsiz gelişme, öğrenme ve topluluk için seçenek istiyorsanız; WordPress en ideal seçenektir. Çalışmanızın üzerinde tam sahipliğiniz olacak ve blog sitenizi (neredeyse) hayal ettiğiniz her şeye döndürebilirsiniz.

3) Kendi açtığınız WordPress Blog sitesi için nelere ihtiyacınız var.


WordPress, herkes için WordPress.org adresinden indirmeye açık olan açık kaynaklı bir platformdur. Burada açık kaynaklı temalar, eklentiler, dökümantasyonları, geliştirici blogları ve destek forumları bulabilirsiniz.

Ancak; çok iyi bilinen bir diğer web sitesi de WordPress.com’dur. Bu Automattic tarafından sağlanan yönetilen WordPress hosting çözümüdür. Automattic’in kurucusu olan Matt Mullenweg aynı zamanda WordPress’in orijinal kurucularından biriydi de. WordPress.com bazıları için ideal bir servis olurken; blogunuz üzerinde tam sahipliğe ve yetkiye sahip olmak istiyorsanız, sizin için doğru seçim değildir.

Kendi WordPress blogunuzu barındırmak biraz hazırlık gerektirir. Yazılım ücretsizdir ve açık kaynaklıdır fakat nereye yükleyeceksiniz? İnsanlar nasıl erişecek? Bunlar için aşağıdakilere ihtiyacınız olacaktır:

Uygun Bir Hosting
Alan adı
WordPress’in kopyası

Çoğu web hosting sağlayıcısı servisleri ile birlikte ücretsiz alan adları sağlar. Bu nedenle öncelikle doğru hosting firmasını seçerek başlamanızı öneririz. Günlük yedekleme, tek tıklama ile WordPress kurulumu ve daha önce bahsedilen ücretsiz domain gibi hayatınızı kolaylaştıran yönlere odaklanın. Ancak; geliştiriciler PHPMyAdmin destekli PHP, dosya yönetimi için File Transfer Protocol (FTP), otomatik güncellemeler için zamanlanmış görevler, sunucu yönetimi için Secure Shell (SSH) erişimi gibi özellikleri de isteyecektir.

Özelliklerin doğru karışımı ile, WordPress blogunuzu hızlıca kurup yayınlayabilirsiniz. Elbette, bunların hepsinin uygun fiyatlı bir planda olması ve cebinizi yakmaması gerektiğini vurgulamak isteriz. Blog konunuzu, alan adınızı ve hosting şirketinizi seçtiğinizde blog nasıl açılır öğrenerek WordPress blogunuzu oluşturmanın zamanı geldi demektir.

4) - 7 Adımda - WordPress ile Blog Nasıl Açılır?

Bu adımda artık WordPress’i platformunuz olarak seçmiş, alan adınızı ve hosting servisinizi satın almış ve web sitenizi kurmak için hazır olmuşsunuzdur. Tek yapılması gereken WordPress blog sitesini açmaktır! Burada yedi adımda WordPress ile detaylı başlangıç öğreticisini bulabilirsiniz.

4.1) Hosting Servisinize WordPress Kurun

1593810710507.png



Genellikle, çoğu hosting sağlayıcısı kontrol panelinizden erişebileceğiniz bir otomatik yükleyiciye sahip olur. Farklı permütasyonlar olsa da hepsi aynı basit adımları takip eder.

İlk olarak hosting kontrol panelinize giriş yapın ve ardından Web Sitesi > Otomatik Yükleyici kısmına devam edin.

1593810879638.png


Sonra karşınıza gelecek ekranda bulunan arama yerine WordPress yazın ve WordPress eklentisini bulun.
Ve ya en popüler kısmında simgesinin üstüne tıklayın.

1593810915026.png


Simgeye tıkladıktan sonra açılan sayfada form doldurmanız istenecek. Doldurmanız gereken alanlar basit alanlar hızlıca yapabilirsiniz.
Tamamladığınız zaman "Yükle" tuşuna basın ve ilerleyin.

1593810954347.png


Ve WordPress kuruldu. WordPress'in ünlü 5 dakika kurucusunu kullanarak hızlı bir şekilde halledebilirsiniz.
Bu adımın kısa özetleri:

1. WordPress'i indir.
2. Hosting hesabınızda veritabanı ve tam yetkilere sahip veritabanı kullanıcısı oluşturun.
3. Alan adınızın hosting hesabında root dizine açılmış WordPress dosyasını yükleyin.
4. Dosyaları yüklediğiniz sitenin URL’sini ziyaret ederek WordPress kurulum kodlarını çalıştırın.
5. Ekran üzerindeki adımları takip edin ve bitti!

WordPress kurulumunu tamamladıysanız şimdi bakmanız gereken nokta WordPress varsayılan ayarları olmalı.

4.2) WordPress’in Varsayılan Ayarlarını Değiştirin

1593811094021.png


WordPress kurduktan sonra size göre değiştirmek isteyeceğiniz bir dize şablon ile karşınıza çıkar. Bu şablondaki yazılar blogunuzun görünüşünü ve çalışma şeklini etkiler. Genel olarak çoğu varsayılan ayar zaten sizin için uygun olacaktır. Ama sloganınızı değiştirmek isticeğinizden adımız gibi eminiz.

İlk başta WordPress yönetici panelinize giriş yapın.
Daha sonra Ayarlar>Genel kısmıyla devam edin. Varsayılan site başlığı ve sloganınızı değiştirin/değiştiğinden emin olun.

Kurulum sırasında bunları atlamış olsanızda daha sonradan değiştirmeniz mümkün.
Bu kısımda blogunuzun adını ve sloganını güzel, çekici yapın ki ziyaretçilerin ilk izlenimi güzel olsun.

1593811317446.png


Sonraki adıma geçtiğiniz zaman sitenizin dili ve zaman dilini kontrol edin. Eğer blog diliniz Türkçe'den başka ise bunu düzeltin. (Farklı dillerde de yazabilirsiniz. 70den fazla dil seçeneği mevcut). Doğru zaman dilimini seçmek önemlidir. Zaman dilimi sayesinde wordpress yazılarınızın sitede göründüğü saat düzelecektir.

1593811836807.png


En son olarakda tarih formatı seçeneklerine göz gezdirin. Çoğu bölgenin formatı farklı olabiliyor.
Dolayısıyla hedef ziyaretçilerinizi düşünün. Örneğin, Amerikan bir kitle m/d/Y (ay/gün/yıl) görmeyi bekleyecekken uluslararası kitleler d/m/Y (gün/ay/yıl) görmeyi bekler.

1593811879892.png


Ardından, yorumları aktifleştirmek / devre dışı bırakmak veya bazı anahtar kelimeleri yorumlarda yasaklamak için Ayarlar > Tartışma kısmını ziyaret edin. Yorumlar için e-posta bildirimi almak isteyip istemeyeceğinize de buradan karar verebilirsiniz. Bu konuda hangi seçeneğin en iyi olduğu, yorumları yönetmek için ne kadar zaman ayırmak istediğinize göre değişiklik gösterecektir. Kullanıcı tabanınızı oluştururken sıkça yorumları yönetmeniz önerilir. Bağlantılı bloglara bildirim gönderen geri bildirimleri ve geri izlemeleri de devre dışı bırakmanızı öneririz:

1593812069470.png



Benzer şekilde, Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar kısmında geçmeden önce değişikliklerinizi kaydetmelisiniz. Kalıcı bağlantılar kısmında bağlantılarınızın nasıl bir formda olmasını istediğinizi seçebilirsiniz. Arama motoru optimizasyonu (SEO) açısından Düz dışında herhangi birini seçmenizi öneririz. Kısa ve hatırlanabilir URL’ler daha iyi olduğu için Yazı ismi seçeneği muhtemelen en iyisi olacaktır.

1593812091350.png

Blog siteniz için kalıcı bağlantı formatını seçtiğinizde kaydetmek için Değişiklikleri Kaydet butonuna tıklayın. Şimdi sıra blogunuza uygun bir tasarım vermeye geldi.

4.3) Uygun bir WordPress Teması Seçin

1593812405554.png
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst Alt