Arama Motorları Hakkında Genel Bilgiler

sdkbyrm

olwα.ɴeт
Üyelik Tarihi
23 Aralık 2020
Mesajlar
813
Beğeniler
1
Puanı
3
Ticaret: 0 / 0 / 0
Siyah renkle yazılan kısımlar arama motorlarının isimleridir. Bazı arama motorlarının linkleri bulunmamakta. Bu arama motorları verilerini başka arama motorlarından aldıkları için site eklenmesine izin vermemekteler. Örneğin; Altavista'ya sitenizi ekleyemezsiniz. Altavista, bilgilerini Yahoo'dan aldığı için Yahoo'ya sitenizi eklemeniz otomatik olarak Altavista'ya da eklenmesini sağlar. Arama motorlarının birbirleriyle olan bağlantılarını renkli ve şematik olarak gösterip alt kısımdada elimizden geldiğince ayrı ayrı açıklamaya çalıştık. Büyüteç linklerine tıkladığınızda arama motorları ana sayfalarına bağlanmaktadır.


Kırmızı ile yazılanlar; örneğin Google birincil arama sonuçlarını 5 tane arama motoruna vermektedir. ( Netscape, Alexa, Dogpile, Go , Aol ) Yani sitenizi Google'ye eklediğinizde 5 tane arama motorunada otomatik olarak eklenmiş olacaktır.


Mavi ile yazılanlar; örneğin Linktomi ikincil arama sonuçlarını Looksmart sitesine vermektedir. Sitenizi Linktomi'ye eklediğinizde, siteniz Looksmart'ta aramalarda da çıkmaktadır.


Yeşil renk ile yazılanlar; örneğin Dmoz directoy verilerini 8 arama motoruna vermektedir. ( Lycos, Altavista, Google, Netscape, Alexa, Aol, Teoma, Hotbot ) Sitenizin dmoz a kabul edilmesi sitenizin aynı anda 8 arama motorunda birden aramalarda çıkmanızı sağlar. Dmoz'un aramalara etkisi çok büyüktür.


Gri renk ile yazılanlar, örneğin Overture ( Yahoo Search Marketing ) ücretli reklam aldığı site bilgilerini 5 arama motoruna vermektedir. ( Msn, Yahoo, Altavista, Alltheweb, Dogpile ). Yahoo ya reklam verdiğinizde 5 arama motorunda siteniz otomatik olarak çıkmaktadır. Aynısı Google içinde geçerlidir.
 
Üst Alt