Alexa Dolaşım Dayanışması Grubu

sdkbyrm

olwα.ɴeт
Üyelik Tarihi
23 Aralık 2020
Mesajlar
813
Beğeniler
1
Puanı
3
Ticaret: 0 / 0 / 0
Alexa Dolaşım Dayanışması Grubu


Alexa Değeri İlerlemesi, Düşürülmesi

Burada, alexa sıralamalarını lehimize iyileştirmek için yapılacak sistemli ve karşılıklı dolaşımlar ile, gruba katılan her üyenin sitesine en hızlı ilerleme sağlanacaktır.


Alexa sırası önemli midir?

Elbette, örneğin, Alexa her gün ilk 1.000.000 içine giren siteleri listeler. Yani her gün bu değeri günceller. Dünyada binlerce site bu listeyi her gün alıp, sitesinde yayınlar. Bu sayede, ilk 1.000.000 içinde olmak bile doğal yollardan, binlerce harici index sağlamak demektir. Bu index sitenizi çok daha değerli ve sağlam yapar. Yani kolay kolay sandbox'a düşmezsiniz. Trustrank ve Pagerank değeriniz yükselir.

Site değeri hesaplayıcı platformlarda, günlük hitinize, sayfa görüntülenme sayınıza, Google Page Ranking değerinize, Trustrank değerinize ve Alexa sıranıza bakılır, bunların ışığında sitenize bir değer biçilir.

Siz de bu dayanışmaya katılıp, kendi sitenize ve grup içinde yer alan tüm arkadaşların sitelerine bu anlamda olumlu bir katkı yapmış olursunuz.

Alexa hesabı açarak, sitenizi ekleyin ve Alexa'nın verdiği doğrulama kodunu sitenize gömün. Bu sayede Alexa'nın arama motoru özelliğinden de faydalanırsınız.

Alexa sıralamasında hızla ilerlemek için en büyük katkı, uzun dolaşımlar ile gelmektedir. Hele, uzun süre dolaşım alan sitelere arama motorlarının botları öyle bir gelir ki, dolaylı olarak, sitelerin indexlenme hızlarını da arttırır.KURALLAR

1- Gruba katılmak isteyen her üye, Mozilla firefox, Google Chrome gibi tarayıcılar için Alexa Sparky (statusbar) veya Alexa Toolbar kurmak zorundadır. Bu durum, günlük istatistik takipleri ile görülmektedir ve aksi davranışlara izin verilemeyecektir.

2- Listede bulunan üyelerin tümünün bütün Alexa linkleri açılır, o linklerde en az 1 dk beklenir. Ardından Alexa Sayfalarındaki sitelere ait linkler tıklanarak asıl sitelere geçilir.

3- Her üye, her gün dolaşımlarının başlama saatini ve IP adresini bildirmek zorundadır. IP adresini https://ip-numaram.com sitesinden öğrenebilirsiniz.

4- Dolaşımlar dinamik ama yavaş olacak. Yani anasayfayı açıp, diğer sayfalara dokunmadan 10 saat de kalsa, 20 dakika içinde diğer sayfaların da gezilmesi ile elde edilecek faydanın yanına bile yaklaşamaz. En az 7-8 sayfa, içerik, kategori gibi yerler gezilecek. Bu konuda, yeni içeriklere öncelik verilmesi tavsiye edilir. Toplam dolaşım süresi en az 20 dakika ve en az 7-8 sayfa değişimi ile yapılmak zorundadır.

5- Zararlı içerik, pop-up, oto like, yetişkinlere göre içerik barındıran, 5 sn.'den geç açılan siteler kabul edilmez.

6- İsteyen her üye, listeye istediği kadar site ile katılabilir. Ancak site sayısı kadar farklı ip adresi ile, her gün dolaşım yapmak zorundadır. Yani 2 site eklemek isteyen kişi önce bunu 2 dolaşım yaparak garanti altına alacaktır.

7- ALEXA DOLAŞIM GRUBU YAPTIRIMLARI

Gün içinde dolaşım bildirimi yapmayan ama, son yaptığı bildirimdeki ip adresi ile dolaşımı doğrulanan üye uyarılır.
Yanlış ip adresi veren, ip adresi AWstats, Webalizer gibi sunucu bazlı yazılım kaydı ile bir sitede bile tespit edilemeyen bildirimi yapan üyeler, eksik gün kadar beklemeye alınır. Bu eylemi tekrarlayan üye gruptan çıkarılır.

Önceden mazaret bildiren üyelerin link(ler)i beklemeye alınır, ancak, linki açık şekilde beklemedeki bölümde de görünür, isteyen üye, oradaki linki de gezebilir.
Önceden mazaret bildirilmeyen eksik dolaşımlarda ise, bekleme bölümüne sadece üye adı yazılır, linki görünmez.

Beklemeye sebep olacak aksaklıkları, önceden mazeret bildirmeksizin birden fazla gerçekleştiren üye gruptan çıkarılır.

8- Grup üyeleri, siteler ile ilgili önerilerini sunduklarında, oylama yapılarak karar alınır. Anlaşılan eylemler kural olarak buraya eklenir. Oy çokluğuna varılmayan önerilerde ise gönüllü, karşılıklı çalışmalar yapılır. Mesela, sitelerindeki yazılara yorum istemek, sitelerdeki twitter, facebook, google+, linkedin, pinterest, sosyal paylaşım düğmeleri çalışmaları gibi...ÜYELER

1. erkolay

2. best54x

3- Furkan
Link: https://www.alexa.com/siteinfo/***********.com.tr
İzinliler

Çeşitli mazeretlerle gruba geçici olarak devam edemeyecek olan, izinli üyelerin siteleri bu bölüme eklenecektir.

I- bolubeyi
Link: spinabifidaturkey.com Site Overview


II- malibu:

Link: engeldegiliz.com Site Overview


III- Dangersercan


IV- Kadirizm07
Link:bilimteknoloji.info Site Overview


V- Gurkanzencirci:


Şimdi biraz da Alexa'yı tanıyalımBir çok arkadaşımız Alexa'nın klasik toplist mantığı ile sıralama yaptığını düşünüyor. Oysa Alexa bir kalite ölçüm merkezi olarak lanse etmek istiyor her daim kendini. Ülkemizde çok popüler olmasa da dış dünyada özellikle reklam alım - satımlarında ya da domain satışlarında Alexa kalite kriteri önemli bir etkendir. Hatta internet şirketlerinin piyasa fiyatını belirlemede de bir etkendir.


Alexa kimin?


Alexa kağıt üzerinde amazon.com şirketinin olarak gözükse de, gerçekte en büyük hissadarı Microsoft'tur. Microsoft "kişisel mahremiyet verilerini topluyor" söylemlerinden sıyrılmak için kendini arkaplanda tutar. Microsoft'un işletim sistemini kullanan her bilgisayar bir nevi alexa veri toplama merkezidir desek abartmış olmayız.

Alexa iyi bir şey midir?

Alexa olayı tıpkı bizim televizyonlardaki reyting ölçüm merkezi verileri gibidir. ınsanların eğilimlerini takip ederek popülerite kavramının belirlenmesinde rol oynar. Kimsenin izlemediği bir dizi filmin yayınlanmasının mantığı olmadığını nasıl ki tv yöneticilerine reyting ölçüm merkezi söylüyorsa, internet sitesinin de izlenme oranlarını işte Alexa kısmen de olsa belirtiyor.

Alexa Rank neye göre belirleniyor?

Bu makalenin ilk parağrafında da belirtiğim gibi alexa çogu kişinin aklındaki gibi toplist mantığı ile çalışmaz.
Alexa kalite belirleme kuruluşu olduğu için de kendine göre kalitenin bir kaç kriteri var.

Alexa rank Kalite kriterleri nelerdir?

1- Visitor loyalty (Ziyaretçi Bağlılığı) : Alexa için en önemli kalite kriteri bu diyebiliriz. Yani bir web sitesini hep aynı ip adresleri ziyaret ediyorsa, bu web sitesinin bir marka olma yönünde yol aldığının en belirğin örneğidir.

2- Visits duration (Ziyaretçilerin Sitede durma süresi) : Alexa için bir diğer kalite faktörü de budur. Ziyaretçiler bir websitesinde ne kadar uzun süre kalıyorsa o sitenin içerigi kalitelidir ki insanlar siteyi hemen terk etmiyor. En basitinden spam siteleri ziyaretçi 2 saniye ziyaret edip çıkıyor. Ziyaretçi kalma süresi de kalite belirlemede faktördür.

3- Sayfa Görüntülenme faktörü: Bir websitesinin sayfaları ne kadar çok görüntüleniyorsa bu websitesi o derece kaliteli olmaya adaydır. Ziyaretçiler hemen terk etmeden ziyaretlerini sürdürüyor.

4- Tekil Hit faktörü: Kalite bazında belkide en az etken olan faktör budur. Çünkü spam basarsınız ya da pop-up reklam verirsiniz, hitiniz 1 günde 1 milyon olabilir ama bu sitenizin kaliteli olduğunu göstermez.

Tekil hit grafiği sürekli takip ediliyor. Bir günlük hit patlaması sitenizi yerinden bile oynatmaz alexa rank sıralamasında. Hitler haftalık, aylık, 3 aylık, 6 aylık grafik ortamalası sonucu sitenizin rank değerine yansıyor.

5- Bookmarking (Doğrudan adres / Yer imi faktörü) : Domain adresini arama motorlarından değil de direk adres yazarak kaç kişinin geldiğinin verisi de kalite için önemli bir faktördür. Facebook mesela alexa için kaliteli bir sitedir. Arama motorlarından yazıp gelen kişi sayısı yok denecek kadar azdır. Domainin bilinirlik yada markasal faktörü de denilebilir buna.

6- Web 2.0 Teknolojisinin Etkin Kullanımı: Web 2.0 teknolojisinin ortaya çıkışından bu yana, sitede okuyucu olmanın dışında, onlarında kendi ip adresleri üzerinden siteye veri girmesi, sitenin çok yazarlı ve Web 2.0 teknolojisini etkin kullandığını gösterir. Alexa sıralamanıza epey bir etkisi olur. Blog, forum gibi sitelere birden fazla yazar, üye ile farklı cihaz ve ip adreslerinden içerik girilmesini sağlayın. En azından ziyaretcilerinizin yorum yapmasına izin verin ve o yorumlarla ilgilenip siz de cevaplar yazın.

Altını çizerek tekrar vurgulamakta fayda var: Alexa toplist falan değildir. Bir sitenin alexa ranksı sizden iyi ise bu sizden daha çok ziyaretçi aldığı anlamına gelmez. Ancak Sizden daha kaliteli ziyaretçisi var demektir.


Alexa rank bana fayda sağlar mı?

Bu sorunun cevabı, eğer bir webmastersanız, kesinlikle evettir.
Nasıl ki Tv reyting ölçüm şirketi izlenme ölçüm raporlarını satıyorsa, Alexa da arama motorlarına kalite sıralama sonuçlarını satıyor. Örneğin Google şirketi Alexa şirketinden aldığı nispeten kaliteli sitelerin üzerine daha çok örümcek gönderir.
Google amcanın da tek derdi kaliteli siteleri sıralamada daha üste almak oldugu için, ham siteler (yeni açılmış) yerine nispeten işlenmiş veri olan bu raporlardan faydalandığı bilinen bir gerçektir.

Doğruluğu tartışılır belki ama, Alexa rankınız ne kadar iyiyse, arama motorlarının gözünde de siteniz o kadar kalitelidir.
 
Üst Alt